plan kont, polityka rachunkowości, zasady rachunkowości
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (904) z dnia 10.02.2016

Zakupy z funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej

W jaki sposób ewidencjonować w spółdzielni mieszkaniowej wydatki finansowane ze środków funduszu remontowego, w tym zakupy oraz amortyzację środka trwałego?

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222 ze zm.) w art. 6 ust. 3 stanowi, iż spółdzielnia mieszkaniowa tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek wpłat na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Jak z powyższego wynika, fundusz ten powinien być przeznaczony na remonty zasobów mieszkaniowych. W stosunku do powyżej przedstawionego funduszu remontowego ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 4 ust. 41 pkt 2) wymaga, aby zarząd spółdzielni prowadził odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencję wpływów i wydatków zgodnie z art. 6 ust. 3 tej ustawy; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości. Oznacza to, że ewidencja funduszu mieszkaniowego powinna być prowadzona oddzielnie dla każdej nieruchomości, tzn. dla każdego budynku lub zespołu budynków, dających się wyodrębnić organizacyjnie, funkcyjnie i księgowo. A zatem w księgach rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej należy prowadzić oddzielną ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego na koncie 85-1 "Fundusz remontowy" odrębnie dla każdej nieruchomości. Można to zapewnić poprzez wyodrębnienie w analityce wpływów i wydatków tego funduszu dla poszczególnych nieruchomości.

Ewidencja w księgach rachunkowych wykorzystania funduszu remontowego, jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi ewidencję kosztów na kontach tylko zespołu 5 (przykładowe księgowania) powinna być następująca:

   1) roboty remontowe wykonane przez spółdzielnię
        we własnym zakresie - rozliczenie kosztów:
      - Wn konto 85-1 "Fundusz na remonty zasobów
         mieszkaniowych",
      - Ma konto 53 "Koszty działalności pomocniczej";
   2) roboty remontowe wykonane siłami obcymi:
      - Wn konto 85-1,
      - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami"
      i następnie zapłata za te usługi:
      - Wn konto 21,
      - Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy funduszu
        na remonty zasobów mieszkaniowych";
   3) wydanie z magazynu materiałów budowlanych
        na potrzeby remontu:
      - Wn konto 85-1,
      - Ma konto 31 "Materiały".

Wątpliwości Czytelnika budzi sposób zaewidencjonowania zakupu środka trwałego ze środków funduszu remontowego. Należy mieć na uwadze, iż środki trwałe (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości) są to przykładowo maszyny i urządzenia o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. W sytuacji, gdy zakupiony składnik majątku nie spełnia powyższych kryteriów, powinien być traktowany jak materiał. Jednakże, jeżeli taki składnik majątku spełniałby powyższe kryteria, to jego zakup należałoby ująć według zasad ogólnych (Wn konto 01 "Środki trwałe", Ma konto 21). W takiej sytuacji problematyczne jest ujęcie odpisów amortyzacyjnych, które powinny obciążyć koszty działalności operacyjnej; jednakże - biorąc pod uwagę sposób finansowania takiego środka trwałego ze środków funduszu remontowego - naszym zdaniem - odpisy amortyzacyjne mogłyby ewentualnie zmniejszać stan tego funduszu (Wn konto 85-1, Ma konto 07). W takiej sytuacji konieczne byłoby także podzielenie tej kwoty na wydatki funduszu remontowego poszczególnych nieruchomości, w których byłby wykorzystywany dany środek trwały.

www.PlanKont.pl:

 NOWOŚĆ! Baza przykładów ewidencji księgowej
zdarzeń gospodarczych
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.