Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (521) z dnia 1.09.2020
Jakie koszty zalicza się do kosztów sprzedaży?
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Koszty podstawowej działalności operacyjnej księgujemy na kontach zespołu 4 i 5. Które koszty powinniśmy kwalifikować do kosztów sprzedaży oraz na jakim koncie je ujmować?
Koszty sprzedaży można ewidencjonować na koncie 52-7 "Koszty sprzedaży". Na koncie tym ujmuje się koszty, które ponoszone są przez przedsiębiorstwo w związku z czynnościami sprzedaży, takimi jak np. załadunek, wyładunek, pakowanie. |
Do kosztów sprzedaży w jednostkach produkcyjnych zalicza się zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie koszty sprzedaży. Bezpośrednie koszty sprzedaży to m.in.: koszty kompletacji dostaw, opakowań zbiorczych, transportu, ubezpieczeń w transporcie, prowizji pośredników, napraw gwarancyjnych, czy podatku akcyzowego. Natomiast do pośrednich kosztów sprzedaży można zaliczyć np. koszty reklamy i marketingu. Warto mieć na uwadze, że jeżeli koszty sprzedaży w jednostce produkcyjnej są niewielkie, to można je kwalifikować do kosztów ogólnego zarządu.
Należy pamiętać, że do kosztów ewidencjonowanych na koncie 52-7 nie zalicza się m.in.: wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w komórkach zbytu, ekspedycji i w magazynach oraz składek ZUS i innych świadczeń na rzecz tych pracowników, odpisów na ZFŚS, opłat za przesyłki. Koszty te kwalifikuje się do kosztów ogólnego zarządu (konto 55) lub kosztów działalności pomocniczej (konto 53).
www.PlanKont.pl - Koszty według typów działalności i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|