plan kont, polityka rachunkowości, zasady rachunkowości
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 88 (1129) z dnia 3.11.2014

Ewidencja prowizji za obsługę terminala

Jednostka prowadzi sprzedaż detaliczną towarów. Klienci regulują należności gotówką oraz kartami płatniczymi. Na rachunek bankowy jednostki wpływają kwoty utargu pomniejszone o pobraną prowizję za transakcje rozliczane za pośrednictwem terminala. Jak w takiej sytuacji należy zaewidencjonować w księgach tę prowizję? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 869840)

Obowiązek ewidencjonowania obrotów z użyciem kas fiskalnych nakłada na przedsiębiorców art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Są to, co do zasady, jednostki gospodarcze, które sprzedają swoje towary lub świadczą usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Coraz częściej płatności gotówkowe zastępowane są zapłatą z użyciem kart płatniczych.

Transakcje gotówkowe związane ze sprzedażą towarów lub usług ewidencjonowane są na koncie 10 "Kasa".

Natomiast transakcje bezgotówkowe, w tym regulowane kartami płatniczymi, można ujmować w księgach rachunkowych na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" lub koncie 13-9 "Środki pieniężne w drodze". Sposób ewidencji tych płatności powinien zostać ustalony przez jednostkę i opisany w przyjętej przez nią polityce (zasadach) rachunkowości.

Rozliczenie kwot ujętych na koncie 24 lub 13-9 dokonuje się na podstawie wyciągu bankowego w momencie wpływu na rachunek bankowy środków pieniężnych z tytułu płatności kartami płatniczymi. Z pytania wynika jednak, że kwota wpływająca na rachunek bankowy jest pomniejszona o prowizję za obsługę transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Prowizję tę zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ujmuje w księgach rachunkowych na koncie 40 "Koszty według rodzaju" (w analityce: Usługi obce) lub na koncie zespołu 5. Drugostronnie podlega ona zaksięgowaniu na koncie 24 lub 13-9. Zapisów na tych kontach dokonuje się na podstawie wyciągu bankowego lub otrzymanej faktury. Ewidencja księgowa operacji związanych z omawianym zdarzeniem może wyglądać następująco:

  1. WB - wpływ środków pieniężnych z tytułu sprzedaży opłaconej kartami płatniczymi z uwzględnieniem potrąconej kwoty prowizji:

- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",

- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Utarg z tytułu regulowania należności kartą płatniczą).

  1. Otrzymanie faktury dotyczącej potrąconej prowizji:

a) wartość usługi w cenie zakupu (zwolnionej z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT):

- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",

- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",

b) zaliczenie prowizji w ciężar kosztów:

- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce),

- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",

c) rozliczenie pobranej prowizji:

- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",

- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Utarg z tytułu regulowania należności kartą płatniczą).

www.PlanKont.pl - Rozrachunki i roszczenia:

 Baza przykładów ewidencji księgowej
zdarzeń gospodarczych
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Plan 
kont z obszernym komentarzem 
bilansowo-podatkowym
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.