Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 14 (590) z dnia 20.07.2023
Kiedy założyć księgi rachunkowe, jeżeli ustawowy limit zostanie przekroczony w ciągu roku?
Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. W maju 2023 r. przekroczyliśmy limit przychodów określony w przepisach o rachunkowości dla obowiązkowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy księgi rachunkowe musimy założyć od czerwca 2023 r., czy dopiero od stycznia 2024 r.?
Jeżeli w trakcie 2023 r. jednostka osiągnie limit przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych, to księgi te powinna założyć od 1 stycznia 2024 r. |
Z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości wynika, iż przepisy tej ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku działających zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw - jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro.
Odrębny przepis dotyczący prowadzenia ksiąg rachunkowych i limity z tym zawiązane zawiera art. 24a ust. 4 updof. Stanowi on, iż obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 updof, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Zwrot "za poprzedni rok obrotowy" oznacza, iż dopiero po roku, w którym osiągnięto określone limity przychodów, należy stosować przepisy ustawy o rachunkowości, czyli prowadzić księgi rachunkowe. Jeżeli określone limity przychodów nie zostały przez jednostkę osiągnięte w 2022 r., to do końca 2023 r. prowadzi ona podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Przypominamy, iż limit przychodów, po osiągnięciu którego powstaje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez NBP, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy (por. art. 3 ust 3 ustawy o rachunkowości). W celu ustalenia limitu dla 2024 r., odpowiednim kursem będzie średni kurs NBP obowiązujący na pierwszy dzień roboczy października 2023 r.
www.PlanKont.pl - Pozostałe zagadnienia:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|