plan kont, polityka rachunkowości, zasady rachunkowości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013

Zmiana planu kont od nowego roku

Jednostka planuje od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić nowy plan kont. Czy są jakieś prawne przeciwwskazania, aby w nowym roku obrotowym prowadzić księgi handlowe tego samego podmiotu w tym samym programie komputerowym, ale z nowym planem kont?

Zasady prowadzenia ksiąg handlowych określa ustawa o rachunkowości. Z przepisów tej ustawy wynika, iż rachunkowość obejmuje m.in. przyjęte zasady (politykę) rachunkowości oraz prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym (art. 4 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o rachunkowości). Każda jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy. Dokumentację tę ustala w formie pisemnej i aktualizuje kierownik jednostki jako osoba odpowiedzialna za prowadzenie rachunkowości. Integralną częścią tej dokumentacji jest zakładowy plan kont, uwzględniający specyfikę prowadzonej przez jednostkę działalności.


Pojęcie ksiąg handlowych używane w przepisach prawa podatkowego oznacza księgi rachunkowe w rozumieniu ustawy o rachunkowości.


Rachunkowość opiera się na określonych w ustawie o rachunkowości zasadach, tj. ciągłości, kontynuacji działalności, memoriału, współmierności oraz ostrożności. Ustawa o rachunkowości nakazuje stosować przyjęte zasady w sposób ciągły i zgodny z jej przepisami. Dopuszcza jednak możliwość zmiany przyjętych i stosowanych rozwiązań na inne, przewidziane ustawą, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji (nie dotyczy to uregulowań szczegółowych odnoszących się np. do metody amortyzacji).

Planowanego przedsięwzięcia polegającego na otwarciu ksiąg rachunkowych (handlowych) z początkiem nowego roku obrotowego w posiadanym przez podmiot komputerowym programie finansowo-księgowym na podstawie nowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej, nie należy utożsamiać ze zmianą zasad prowadzenia rachunkowości. Dokonując zmian w zakładowym planie kont warto natomiast uwzględnić regulacje określone w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. Urz. Min. Fin. z 2010 r. nr 6, poz. 26). Wskazuje się w nim (w pkt 37), że zmiana planu kont na poziomie poszczególnych kont księgi głównej nie pociąga za sobą automatycznie zmian zasad (polityki) rachunkowości, o ile bez zmian pozostają zasady klasyfikacji zdarzeń gospodarczych i agregacji danych księgowych. Konieczne jest jednak zapewnienie, aby zmiany planu kont były:

a) odpowiednio udokumentowane opisem powiązań pomiędzy dotychczasowym i nowym planem kont włączonym do przyjętych zasad (polityki) rachunkowości,

b) opis ten został zatwierdzony przez kierownika jednostki.

Jednostka może zatem zmienić plan kont przykładowo na poziomie kont księgi głównej (syntetycznych) i ksiąg pomocniczych, zwiększając np. liczbę tych kont w zakładowym planie kont w celu dostarczania bardziej szczegółowych informacji sprawozdawczych. Nie istnieją też prawne przeciwwskazania dla wdrożenia zakładanych zmian w technice prowadzenia ksiąg rachunkowych, z zastrzeżeniem konieczności ewentualnego uzupełnienia dokumentacji opisującej przyjęte w jednostce zasady rachunkowości, określone w art. 10 ustawy o rachunkowości.

Należy podkreślić, że modyfikacja planu kont z dniem 1 stycznia 2014 r. nie może jednak spowodować zmiany wielkości aktywów i pasywów. Oznacza to, że bilans otwarcia wprowadzony pod datą 1 stycznia 2014 r. na konta według nowego planu kont musi się równać bilansowi zamknięcia na dzień 31 grudnia 2013 r.

www.PlanKont.pl - Pozostałe zagadnienia:

 Baza przykładów ewidencji księgowej
zdarzeń gospodarczych
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Plan 
kont z obszernym komentarzem 
bilansowo-podatkowym
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rachunkowość finansowa, budżetowa, w przykładach liczbowych ...
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.