Gazeta Podatkowa nr 98 (1243) z dnia 7.12.2015
Ewidencja różnic kursowych od waluty sprzedanej w kantorze
Pobraliśmy z kasy walutowej 5.000 euro, które następnie sprzedaliśmy w kantorze. Otrzymane złotówki wpłaciliśmy do kasy złotówkowej. Na jakim koncie powinniśmy zaksięgować powstałe w wyniku tej operacji różnice kursowe? (pytanie z dyskusji na www.forumgofin.pl nr 967130)
Operację związaną z wypłatą waluty z kasy walutowej w celu wymiany jej w kantorze na złotówki można ujmować w księgach rachunkowych w korespondencji z kontem 13-9 "Środki pieniężne w drodze". Rozchód waluty z kasy walutowej można ująć zapisem:
- Wn konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze",
- Ma konto 10-1 "Kasa walutowa".
Wycena wypłacanej z kasy waluty obcej w celu odsprzedaży jej w kantorze odbywa się na dzień przeprowadzenia tej operacji po kursie kantorowym. Jest to w tym przypadku kurs faktycznie zastosowany, wynikający z charakteru operacji, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Operacja ta może zostać ujęta w księgach rachunkowych na podstawie dowodu wpłaty wystawionego przez kantor, na którym figuruje wartość wpłacanej waluty oraz kurs, po jakim został przeliczony jej zakup.
W wyniku tej operacji powstają różnice kursowe. Jest to związane z tym, że do wyceny waluty w dniu jej przyjęcia do kasy oraz w dniu jej rozchodu z kasy zastosowanie mają różne kursy walut. Różnice te księguje się, na mocy art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, na konto przychodów lub kosztów finansowych. Aby ustalić wartość waluty, jaka jest wypłacana z kasy, można stosować jedną z metod określoną w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 wymienionej ustawy, tj. metodę FIFO, LIFO lub kursy średnioważone. Wybór w tej kwestii należy zapisać w zasadach (polityce) rachunkowości.
Ewidencja w księgach rachunkowych powstałych różnic kursowych może przebiegać zapisem:
a) różnice kursowe dodatnie
- Wn konto 10-1 "Kasa walutowa",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) różnice kursowe ujemne
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 10-1 "Kasa walutowa".
Operację przyjęcia otrzymanych w kantorze złotówek do kasy złotówkowej można z kolei zaewidencjonować - w oparciu o dowód kasowy KP - w następujący sposób:
- Wn konto 10 "Kasa",
- Ma konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze".
Przykład Założenia
a) 6.000 euro × 4,1800 zł/euro, tj. 25.080 zł, b) 4.000 euro × 4,2200 zł/euro, tj. 16.880 zł.
Dekretacja
Księgowania |
www.PlanKont.pl - Środki pieniężne, rachunki bankowe
oraz inne krótkoterminowe aktywa finansowe:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|