Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (618) z dnia 20.09.2024
Jak ująć w księgach przekazanie środków pieniężnych pomiędzy własnymi rachunkami bankowymi?
Nasza jednostka przekazuje często środki pieniężne pomiędzy swoimi rachunkami bankowymi. Czy takie operacje należy księgować za pośrednictwem konta "Środki pieniężne w drodze"?
W księgach rachunkowych operacje przekazywania środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi jednostki mogą być, zgodnie z zasadą przyjętą w polityce rachunkowości, ujmowane z udziałem lub z pominięciem konta 13-9 "Środki pieniężne w drodze". |
Ewidencja księgowa przekazania środków pieniężnych z jednego rachunku bankowego na drugi, w przypadku stosowania konta 13-9, może przebiegać zapisem po stronie Wn konta 13-9, w korespondencji ze stroną Ma konta 13-0 "Rachunek bieżący". Z kolei wpływ środków z rachunku bieżącego na drugi rachunek można zaksięgować zapisem po stronie Wn konta 13-5 "Inne rachunki bankowe", w korespondencji ze stroną Ma konta 13-9. Natomiast jeżeli jednostka nie stosuje konta 13-9, to przekazanie środków pieniężnych pomiędzy własnymi rachunkami bankowymi zaksięguje zapisem po stronie Wn konta 13-5, w korespondencji ze stroną Ma konta 13-0. W tym jednak przypadku, z uwagi na udokumentowanie operacji przelewu środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi dwoma dokumentami (wyciąg bankowy z rachunku bieżącego oraz wyciąg bankowy z innego rachunku), do ksiąg rachunkowych wprowadza się wyłącznie wyciąg bankowy z jednego rachunku, a drugi pozostawia bez księgowania.
www.PlanKont.pl - Środki pieniężne, rachunki bankowe
oraz inne krótkoterminowe aktywa finansowe:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|