Gazeta Podatkowa nr 10 (1467) z dnia 1.02.2018
Ewidencja księgowa kosztów dotyczących firmowej strony internetowej
Nasza spółka zajmująca się sprzedażą kosmetyków zamierza uruchomić własną stronę internetową. Jak zaksięgować koszty związane z projektem i wdrożeniem strony oraz wydatki na domenę internetową, hosting i prace związane z pozycjonowaniem?
Utworzenie strony internetowej może mieć na celu zwiększenie sprzedaży produktów lub usług danej jednostki, zwiększenie świadomości istnienia produktów lub usług, zachęcanie klientów do zakupów czy też zdobycie określonej liczby fanów na portalach społecznościowych i nakłonienie ich do wystawienia pozytywnych opinii na temat produktów czy usług.
Firma, która zbuduje odpowiednią dla siebie stronę internetową, chce, aby potencjalny klient łatwo odnalazł ją w sieci. W tym celu stronę pozycjonuje się, czyli promuje tak, aby znalazła się ona na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych.
W księgach rachunkowych wszelkie wydatki związane z utworzeniem firmowej strony internetowej oraz z jej pozycjonowaniem zalicza się w ciężar kosztów działalności operacyjnej, zwykle jako koszty usług obcych. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy firma tworząca stronę wraz z wykonaniem usługi przeniesie na zamawiającego prawa autorskie lub licencje, może dojść do powstania wartości niematerialnej i prawnej. W takiej sytuacji poniesione wydatki jednostka rozliczałaby jako nabycie wartości niematerialnej i prawnej, która podlegałaby amortyzacji.
Utworzenie strony internetowej wiąże się także z zakupem domeny (unikalny, niepowtarzalny adres) i hostingu (miejsce wynajmowane na serwerze zewnętrznym, na którym będzie przechowywana strona internetowa). Jeśli koszty zakupu domeny i hostingu dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, to należy rozliczyć je w czasie zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
W sytuacji gdy firma tworząca stronę wraz z wykonaniem usługi nie przeniesie na zamawiającego praw autorskich lub licencji, ewidencja faktury dokumentującej poniesione przez nabywcę usługi wydatki związane ze stroną internetową, może przebiegać zapisem:
a) zobowiązanie w wartości brutto
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
c) wartość netto faktury
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub odpowiednie konto zespołu 5.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Księgowania |
www.PlanKont.pl - Koszty według rodzajów i ich rozliczenie:
Baza przykładów ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych | ||
www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|